ساعات کاری : روزهای زوج ساعت ۱۲ الی ۱۹ - یکشنبه و سه شنبه ۱۰ الی۱۴

مراقبت های بین جلسات و پس از درمان ریشه دندان

مراقبت های بین جلسات و پس از درمان ریشه

مراقبت های بین جلسات و پس از درمان ریشه

 مراقبت های حین و بعد از درمان ریشه شامل: 

  1.  تا یک ساعت پس از قرار دادن پانسمان چیزی میل نفرمایید. (مایعات اشکالی ندارد)
  2.  تا زمان ترمیم یا بازسازی تاج و بین جلسات درمان ریشه با آن دندان چیزی میل نفرمایید، چرا که تا زمان بازسازی تاج، دندان در ضعیف ترین حالت خود بوده و امکان شکستن و از دست رفتن کل دندان وجود دارد.
  3.  پس از پایان درمان ریشه هرچه سریعتر و پس از ازبین رفتن درد احتمالی،  تاج دندان بایستی باسازی شود. (بین یک روز تا حداکثر دوهفته) چرا که هر چه فاصله بین درمان ریشه و ترمیم یا بازسازی تاج شما بیشتر شود بر روی میزان موفقیت درمان ریشه تایر منفی می گذارد. در ضمن در صورتی که تاج دندان شما پر شد و روکش نگردید جهت کم کردن احتمال شکستن تاج دندان، با آن سمت و دندان غذای صفت میل نفرمایید
  4.   وجود درد بعد از درمان ریشه و بین جلسات درمان امری طبیعی می باشد که ممکن است تا چند روز ادامه یابد که اوج آن در طی ۲۴ ساعت اول می باشد و معمولا بعد از آن سیر نزولی می یابد. در صورتی که مشکل گوارش ندارید و امکان استفاده از ژلوفن یا ایبوپروفن 400mg را دارید یک عدد بلافاصله بعد از درمان و یک عدد ۶ ساعت پس از آن استفاده نمایید. درصورتی که درد ادامه داشت هر ۶ ساعت یک بار یک عدد میل نمایید و درصورتی که درد شدید تر بود هر ۴ ساعت یکبار یک عدد میل نمایید و باز درصورتی که درد خیلی شدید تر شد ایبوپروفن یا ژلوفن را هر ۴ ساعت یک بار مصرف نموده و بین هر ایبوپروفن یا ژلوفن و سر ۲ ساعت یک عدد استامینوفن  325mg یا 500mg و یا استامینوفن کدئین را به فواصل ۴ ساعت یک بار ( و بصورت یک درمیان با ایبوپروفن یا ژلوفن ) میل فرمايید. ( حتما ایبوپروفن یا ژلوفن را پس از مصرف حداقل مختصری غذا میل نمایید )
    در صورتی که ناراحتی گوارشی دارید یک عدد استامینوفن 325mg یا 500mg و یا استامینوفن کدئین بلافاصله بعد از درمان و یک عدد ۶ ساعت پس از آن میل نمایید. درصورتیکه درد ادامه داشت هر ۶ ساعت یک بار یک عدد استامینوفن یا استامینوفن کدئین استفاده نمایید و درصورتی که درد شدیدتر بود هر ۴ ساعت یکبار یک عدد میل نمایید.
  5. در مواردی که دندان از ابتدا مرده و یا دارای ضایعه باشد و یا در موارد تکرار درمان ریشه، امکان بروز درد شدید، آبسه و تورم دندانی وجود دارد. در این موارد درد بسیار شدیدی ممکن است حدود ۲ تا ۳ روز بعد از پایان درمان و یا بین جلسات درمان شروع شود که با مسکن هم تسکین نمی یابد. در این موارد ابتدا ۲ عدد آموکسی کلاو 500mg  را با هم و سپس هر ۸ ساعت یک عدد و به مدت ۵ تا ۷ روز میل نمایید. ( حداقل تا ۲ روز پس از برطرف شدن علامت های درد و تورم ). در صورتی که تا ۲ روز پس از استفاده از آموکسی سیلین، علائم درد و تورم بهتر نشدند قرص مترونیدازول 250mg هم به آموکسی یلین اضافه شود، ابتدا ۲ عدد مترونیدازول با هم سپس هر ۶ ساعت یک عدد میل شود. ( مترونیدازول نباید به تنهایی به عنوان آنتی بیوتیک استفاده شود و باید اموکسی یلیلین با مترونیدازول با هم تجویز، مصرف و تمام شوند) در ضمن در صورت بروز این علائم حتما با مطب تماس بگیرید
  6. معمولا امکان مسواک کردن دندان مورد درمام بین جلسات و پس از پایان  درمان ریشه  وجود دارد مگر اینکه دیواره رو به سمت گونه یا زبان و کام کاملا وجود نداشته باشد که در این موارد فقط آن دیواره دندان نبایستی مسواک شود. در ارتباط با استفاده از نخ دندان، در صورتی که پانسمان بین دندان مورد درمان و دندان های مجاور قرار گرفته است نباید از نخ دندان بین آن دندان ها استفاده شود تا مانع خارج شدن پانسمان توسط نخ دندان شوید. 

چنانچه تمایل به دریافت وقت دندانپزشکی جهت ترمیم ریشه در مطب دارید، با شماره های کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر دلنوا تماس بگیرید.

همچنین مشاوران این مرکز پاسخگوی سوالات احتمالی شما خواهند بود

برچسب ها :
اشتراک گذاری :

کانال تلگرام

@DoctorDelnava

ساعت کاری

روزهای زوج ساعت۱۵:۰۰ تا ۱۹:۳۰ روزهای یکشنبه و سه شنبه ۱۰:۰۰ الی ۱۳:۳۰

آدرس

تهران، انتهای خيابان مطهری ( بعد از شریعتی خیابان شهدای ناجا )، نبش چهار راه سروش، پلاك ۲، طبقه ۵، واحد ۱۰