ساعات کاری : روزهای زوج ساعت ۱۲ الی ۱۹ - یکشنبه و سه شنبه ۱۰ الی۱۴

مراقبت های پس از درمان پروتز متحرک

پروتز متحرک و مراقبت های پس از درمان

پروتز متحرک

معرفی درمان

 • پروتز دندان ( دندان مصنوعی ) حتما باید تمام وقت در دهان شما باشد بجز شب ها هنگام خواب که باید دندان ها را از دهان بیرون آورده، تمیز بشویید و در ظرفی که محتوی آب و مقدرا بسیار کمی نمک است بگذارید. بهتر است از ظروف دردار برای این کار استفاده کنید. ظرف را در گوشه ای بگذارید تا به زیر پا نرود. به این ترتیب هنگام خواب لثه های شما استراحت خواهد کرد و سلامت آنها خیلی بیشتر خواهد شد.
 • پروتز متحرک هرگز نباید خشک شود. رای جلوگیری از خشک شدن یا باید دندان های مصنوعی در دهان شما باشد و یا در ظرف آب، اگر ظرف آب در اختیار نداشتید (مثلا هنگام مسافرت و یا هنگامی که در خانه خود نیستید) یک ظرف پلاستیکی محکم و سالم بردارید، یک قطعه پارچه، پنبه یا دستمال کاغذی را خیس نموده و داخل ظرف قرار دهید و دندان را روی آن بگذارید و درب ظرف را کاملا بسته و به گوشه ای بگذارید.
 • به یاذ داشته باشید که حتی اگر هیچ ناراحتی نداشتید هر شش ماه یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا انساج دهان شما توسط او مورد معاینه قرار گیرد.

مراقبت ها و ملاحظات

مهم ترین کاری که باید با دقت و توجه یاد بگیرید غذا خوردن است. لب ها، گونه ها و زبان باید به گونه ای قرار بگیرند که دندان مصنوعی را نگه دارند تا تکان نخورده و غذا به زیر آن نرود. این کار نستلزم صبر و توجه است و معمولا چند هفته طول می کشد. توجه به نکات زیر به شما کمک خواهد کرد تا این کار را یاد بگیرید:

 • ترجیحا غذای نرم بخورید و سعی کنید غذا را ابتدا به لقمه های کوچک تقسیم کنید، اصلا سعی نکنید از روز اول غذاهای سفت و گاز زدنی مثل ساندویچ بخورید. صبر داشته باشید تا دهان شما با دندان مصنوعی آشنا شود.
 • در موقع غذا خوردن صحبت ننموده و حواس خود را به غذا خوردن جمع نمایید.
 • بهتر است چند روز اول تنها غذا بخورید تا حضور دیگران مزاحم یاپگیری شما نباشد.
 • غذا را با حرکات کوچک بجوید تا دندان فک پیین فرصت پیدا نکند از جای خود بلند شود.
 • اگر دندان مصنوعی قسمتی از دهان را زده و زخم نمود، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا آن را اصلاح کند. زخم و زدگی بیهوده را تحمل کنید و برای رفع آن حتما به دندانپزشک مراجعه نمایید. توجه داشته باشید که هیچکس غیر از دندانپزشک اجازه ندارد که دندان مصنوعی را اصلاح و عیب گیری کند، پس درچنین مواردی از مراجعه به افراد غیر متخصص پرهیز نمایید.
 • مراقبت ها و ملاحظات بعد از پروتز دندان

صحبت کردن

در روزهای اول ممکن است صحبت کردن برای شما سخت باشد ولی این مشکل به مرور زمان برطرف خواهد شد. برای اینکه زودتر بتوانید به طور عادی صحبت کنید، می توانید یک کتاب یا روزنامه را جلوی آینه برای خود بلند بخوانید.

نظافت و پاکیزگی

نظافت و پاکیزگی پروتز دندان

 • بعد از خوردن غذا، دندان ها و نیز دهان خود را تمیز بشویید. این کار را حداق روزی سه مرتبه انجام دهید.
 • برای شستن دهان می توانید از انگشت یا مسواک نرم استفاده نمایید.
 • برای شستن پروتز متحرک ، ابتدا آن را از دهان خارج ساخته و سپس از مسواک نرم، آب ولرم و در صورت لزوم مایع ظرفشویی یا صابون برای شستن و تمیز کردن آن استفاده نمایید.
 • شستن دندان های مصنوعی در داخل دهان یا صرفا با انگشت و آب خالی ارزشی ندارد.
 • دندان های مصنوعی شما کننده است و اگر هنگام شستن ز دست شما بیفتد ممکن است بشکند. بخصوص هنگامی که دستشویی چینی یا فلزی باشد. در چنین موقعی بهتر است یک ظرف پر از آب داخل دستشویی قرار داده و سپس دندان ها را بشویید تا در صورتی که از دست شما افتاد در درون آب افتاده و نشکند.
.چنانچه تمایل به دریافت وقت دندانپزش پروتز متحرک در مطب دارید، با شماره های کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر دلنوا تماس بگیرید
.همچنین مشاوران این مرکز پاسخگوی سوالات احتمالی شما خواهند بود
اشتراک گذاری :

کانال تلگرام

@DoctorDelnava

ساعت کاری

روزهای زوج ساعت۱۵:۰۰ تا ۱۹:۳۰ روزهای یکشنبه و سه شنبه ۱۰:۰۰ الی ۱۳:۳۰

آدرس

تهران، انتهای خيابان مطهری ( بعد از شریعتی خیابان شهدای ناجا )، نبش چهار راه سروش، پلاك ۲، طبقه ۵، واحد ۱۰